Inhaliacijos – greita pagalba kamuojant bronchitui

Inhaliacijos

Užsitęsęs ar kasdien intensyvėjantis kosulys turėtų būti pavojaus signalas tėvams ir paskatinti apsilankyti pas gydytoją. Nedera delsti ir bet kada, jeigu kosėjant vaikui girdisi švokštimas ar kiti neįprasti garsai. O greitai padėti vaikui gali inhaliacijos.

Tai gali reikšti prasidėjusį ūminį bronchitą – bronchus apnikusį uždegimą. Bronchitu dažniausiai serga vaikai iki 6 metų. Aktyviausi bronchitų sezonai – ruduo ir pavasaris, nes tada orai permainingi, drėgna ir vaikai greitai persišaldo.

Nors ir mažylis gali ilgai kosėti, tinkamai gydomas bronchitas dažniausiai nepavojingas. Bet kreiptis į gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų būtina, kad bronchitas netaptų lėtinis ir išvengtumėte komplikacijų, tokių kaip bakterinė infekcija, bronchinė astma ar plaučių uždegimas.

Ilgiausiai tęsiasi kosulys

Bronchitą vaikui dažniausiai sukelia virusai, rečiau bakterijos, ligą gali sukelti ir kokliušo bakterijos. Dažnai bronchitas atsiranda peršalimo liga ar gripu susirgusiam vaikui. Tuomet nosiaryklėje prasidėjęs uždegimas nepasitraukia, virusai patenka į bronchus ir sukelia jų gleivinės infekciją. Bronchitu vaikas gali užsikrėsti per orą, kosint ar čiaudint sergančiajam arba nesilaikant higienos – per nešvarias rankas.

Pagrindinis bronchito požymis yra kosulys. Iš pradžių jis būna sausas ir labai nukamuoja negalintį atsikosėti vaiką. Po kelių dienų kosulys pasidaro drėgnas ir padeda pasveikti, nes kartu su gleivėmis iškosėjami infekcijos sukėlėjai. Vaikas atkosėja daug skreplių, kurie kaupiasi bronchuose. Kosėjant gali skaudėti krūtinę, darosi sunkiau kvėpuoti ir atsiranda karkalų. Ūminiu bronchitu sergančiam vaikui būdingas gerklės perštėjimas, galvos skausmas, silpnumas. Vaikas gali beveik nekarščiuoti, bet pakyla ir aukštesnė temperatūra. Karščiavimas paprastai praeina per keletą dienų, bet kosulys gali tęstis gana ilgai. Bronchitu vaikai serga 1–4 savaites.

Vaikas gali susirgti ir obstrukciniu bronchitu, atsirandančiu dėl kvėpavimo takų susiaurėjimo, kurį išprovokuoja bronchų spazmai, gleivinės paburkimas ir besikaupiantis sekretas. Dėl to kvėpuojant girdimas cypimas, švilpimas.

Ilgai besitęsiantis ūminis bronchitas gali išsivystyti į lėtinę ligą. Tada skrepliai užkemša bronchus, todėl ima trūkti oro, gali prasidėti dusulio priepuoliai. Sergant lėtiniu bronchitu temperatūra paprastai nepakinta arba šiek tiek pakyla paūmėjimų metu.

Kaip padėti ligoniukui?

Svarbu, kad vaikas galėtų laisvai kvėpuoti pro nosį, todėl užsikišus ją reikia praplauti specialiu tirpalu. Kartais skiriami kosulį lengvinantys vaistai, kurie skystina sekretą ir padeda lengviau atsikosėti. Jeigu atsiranda bronchų spazmai, gydytojas skiria juos slopinančių vaistų. Vaikui duokite kuo daugiau šiltų gėrimų, drėkinkite kambarį, kad kvėpavimo takų sekretas nebūtų tirštas ir lengviau pasišalintų.

Kosulį greitai palengvina inhaliacijos

Kosulys išsekina vaiką, jis pasidaro neramus, nervingas, nebenori valgyti. Pagerinti bronchito kosulio kamuojamo vaiko savijautą padeda inhaliacijos, o saugiausia vaikui jas atlikti su specialiu prietaisu inhaliatoriumi. Jam padedant gydytojo paskirti vaistai greitai pasiekia infekcijos pažeistą vietą. Kompresoriniai inhaliatoriai tinka visai šeimai, bet kokio amžiaus žmogui – net patiems mažiausiems kūdikiams. Inhaliacijoms šiuo prietaisu galima naudoti visus vaistus, kuriais gydomos viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligos. O kol gydytojas skirs vaistus, galima naudoti negazuotą mineralinį vandenį.

Kompresorinis inhaliatorius suskaido vaistą (pavyzdžiui, tirpalą kvėpavimo takams gydyti Tacholiquin) į smulkutes daleles ir jos aerozolinio debesėlio pavidalu iš karto pasiekia ir giliausias kvėpavimo takų vietas. Vaistai pradeda veikti tuojau pat, drėkinamos kvėpavimo takų sienelės, skystinamas sekretas, ir ligoniukui palengvėja. Svarbu ir tai, kad inhaliuojami vaistai praktiškai nepatenka į skrandį, inkstus ir kitus organus, o veikia tik reikiamoje vietoje.

Naudodami kompresorinį inhaliatorių galime suteikti veiksmingą pagalbą obstrukciniu bronchitu sergančiam vaikui, kuris dėl užsikimšusių bronchų sunkiai kvėpuoja. Šis prietaisas naudojamas įvairioms kvėpavimo takų ligoms gydyti.

Bronchito prevencija

Bronchitą skatina nepalankūs aplinkos veiksniai: ilgas buvimas drėgnose, dulkėtose patalpose, į kvėpavimo takus patekę tabako dūmai, dulkės, alergenai, įkvėptos cheminės medžiagos, deguonies trūkumas ore, taip pat dažni stresai, peršalimai.

Apsaugoti vaiką nuo šios ligos nėra paprasta, svarbiausia – iki galo išgydyti įvairias ūmines kvėpavimo takų ligas. Pagrindinė bronchito prevencija yra imuniteto stiprinimas.

Rekomenduojama skiepyti vaikus nuo gripo, sveikai maitinti, padeda reguliarūs fiziniai pratimai. Įpratinkite vaiką laikytis asmens higienos taisyklių, mokykite kvėpuoti tik per nosį.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook